Szürkehályog műtétre készül? Milyen műlencsét válasszon, ha szeretne megszabadulni a szemüvegétől?

Szürkehályogot diagnosztizáltak Önnél? Segítünk eligazodni, hogy sok műlencse közül melyikkel érheti el a legjobb látás élményt.

A műlencse szó hallatán sokaknak elsőre az üvegszemek, vagyis a szemgolyó protézisek jutnak eszükbe, azonban a kettő nem ugyanaz. A műlencse (szakszóval intraokuláris lencse, vagy rövidítve IOL) nem az egész szemgolyót, hanem csak a szemlencsét pótolja. A műlencse beültetése hála a modern technológiának gyorsan, fájdalommentesen zajlik. Attól sem kell tartania, hogy később kényelmetlenséget okozna, mivel manapság ezek a prémium műlencsék magas víztartalmú akril polimerből készülnek. Ez egy szövetbarát, rugalmas anyag, ráadásul a legkorszerűbb darabok UV- és kékfényszűrővel is rendelkeznek.

Egyfókuszú vagy többfókuszú műlencse szürkehályog műtétnél?

A szürkehályog műtéteknél alkalmazott műlencse legfontosabb tulajdonsága természetesen a törőereje, hiszen ez adja meg, hogy milyen látásélmény érhető el vele. Léteznek monofokális (egyfókuszú) és multifokális (többfókuszú) műlencsék, és a legtöbb kérhető tórikus (másnéven cilinderes) változatban, így az asztigmia korrigálása is alkalmasak.

Ahogy az elnevezésből is következtetni lehet, a monofokális műlencsék a retinán egy fókuszpontba gyűjtik össze a szembe érkező fényt, vagyis csak egy tartományban biztosítanak éles látást. Általában távolra tervezik őket, hogy vezetéshez, tévénézéshez ne kelljen szemüveget viselni, más távolságra viszont szükség van segédeszközre.

A szürkehályog műtétnél alkalmazott multifokális műlencsék között vannak olyanok, amelyek két fókuszponttal rendelkeznek: ezek a bifokális műlencsék. A szemüvegmentességet azonban csak a trifokális műlencsékkel lehet elérni. Bár ezek ára magasabb, ugyanakkor a legkényelmesebb megoldást adják, hiszen közelre, középtávolságra és távolra is élesen láthat vele. Egyik legnépszerűbb típusa az Alcon AcrySof® Panoptix trifokális műlencse, mely már világszerte sok millió embert szabadított meg a szemüveg jelentette kötöttségektől.

Kinek való a nyújtott fókuszú műlencse?

A közelmúlt innovációja a nyújtott fókuszú műlencse (Extended Depth of Focus, vagy röviden EDoF). Ilyen például az Alcon AcrySof® IQ Vivity, amely egyesíti a monofokális és multifokális lencsék előnyeit, ugyanis a fókusztartomány kiterjesztésével kitűnő távoli, kiváló középtávolsági és jó funkcionális közeli látást ad. Ráadásul éjjel és rossz fényviszonyok mellett sem kell vizuális mellékhatásokkal számolni, ugyanis a multifokális műlencsék „működéséből“ fakadóan előfordulhat, hogy esti vezetésnél a szembejövő autók fényszórója zavaróan becsillan, káprázik.

EDoF műlencsével tehát a legtöbb tevékenységhez nincs szükség szemüvegre, de például apróbetűs szöveg olvasásához igen. Ez a lencsetípus kifejezetten akkor ajánlott, akik sokat vezetnek naplemente után, vagy fontos, hogy rossz fényviszonyoknál is a lehető legjobban lássanak szemüveg nélkül.

Természetesen a döntést nem kell teljesen egyedül meghoznia. A megbízható és jónevű szemklinikákon a szakemberek egy alapos vizsgálat és kikérdezés után segítenek megtalálni a szeméhez, munkájához és életmódjához legjobban illeszkedő műlencsét. Így a beültetésnek köszönhetően a lehető legjobb látásélmény érhető el